Historické pamiatky okolo ubytovania na Liptove, pod Tatrami
Rekreačné zariadenia poskytujúce ubytovanie potrebujú obohacovať dovolenku svojim hosťom. V nepriaznivom počasí môže byť taktným typom na výlet poznávanie histórie regiónu Liptov. Nižšie si prečítajte o pamiatkach ktoré sa tu dajú navštíviť.
Hrady
- Liptovský hrad nájdete pri obci Sielnica. Sú to ruiny z 13. storočia. Je najvyššie položený na slovensku. Nachádza sa vo výške 1001 m. N. M.
- Likava - ide o kráľovský strážny hrad vybudovaný v roku 1341. V roku 1707 bol čiastočne zbúraný na príkaz kniežaťa Františka II. Rákocziho.
- Hrádocký hrad postavili na začiatku 14. storočia v gotickom štýle. Obkľúčili ho vodnou priekopou. Kontroloval dôležitú obchodnú cestu zo strednej do juhovýchodnej Európy. V súčasnosti je hrad zrekonštruovaný a je v ňom moderný hotel.
Mimo mestské pamiatky
- Havránok je vrch nad Liptovskou Marou kde je zriadené otvorené múzeum Keltského osídlenia. Naše ubytovanie je vzdialené 25 km.
- Drevený artikulárny kostol vo sv. Kríži patrí k najväčším v strednej Európe. Postavili ho v Paludzi v roku 1693. Neskôr bol premiestnený kvôli výstavbe vodnej nádrže. Naše ubytovanie je vzdialené 15 km.
- Skanzen v Pribyline autenticky znázorňuje liptovskú dedinu. Domy sú prenesené z územia celého Liptova. Tiež tu nájdete expozíciu Považskej lesnej železnice. Naše ubytovanie je vzdialené 20 km.
- Liptovská Maša - tu v pôvodných stavbách si môžete prezrieť expozíciu liptovského baníctva a hutníctva. Naše ubytovanie je vzdialené 13 km.
- Vyšná Boca - banícky zrubový dom s pôvodným interiérom (kultúrna pamiatka). Naše ubytovanie je vzdialené 28 km.
- Vlkolínec je podhorská osada pri Ružomberku. Je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry zapísanou v UNESCO. Naše ubytovanie je vzdialené 35 km.
- Mlyny - Oblazy sú technické kultúrne pamiatky. Dostanete sa sem cez Kvačianskou dolinu, alebo bližšie z obce Huty. Mlyn bol postavený v 19. storočí.
- Gotický kostol Všetkých svätých v Ludrovej pochádza z 13. storočia. Môžete si tu pozrieť vzácne frézky. Naše ubytovanie je vzdialené 31 km.
- Obec Hybe bola v 13. storočí slobodným kráľovským mestom. Dnes je námestie pamiatkovou zónou. Patrí sem aj evanjelický a rímsko-katolícky kostol, pamätný dom básnika Jakuba Grajchmana a tiež Dobroslav Chrobák. Naše ubytovanie je vzdialené 18 km.
- Múzeum Važec mapuje osobnosti kultúry ktorých tvorba bola spätá s Važci. Naše ubytovanie je vzdialené 32 km.
- Dalova galéria na skale sa nachádza v Kráľovej Lehote. Propaguje ľudovú, insitného-naivné drevorezby. Naše ubytovanie je vzdialené 15 km.
- Svätojánske múzeum navštívte v Liptovskom Jáne. Pozri expozíciu dejín obce, Čajkovcov, SNP. Naše ubytovanie je vzdialené 7 km autom a 3 km pešo.
Na každej dedine Liptova nájdeme kostoly staré niekoľko storočí až po stredovek. Zvyky a folklór sa uchovávajú v súboroch. Tieto sa každoročne stretávajú na folklórnych slávnostiach vo Východnej.
Liptovský Mikuláš - naše ubytovanie je vzdialené 5 km.
Najstaršia stavba v meste je rímskokatolícky Kostol sv. Mikuláša postavený v stredoveku. Prešiel úpravami a prístavbami. Spočiatku slúžil pre okolité dediny a neskôr okolo neho sa rozrastalo mesto. Vnútri kostola Vás zaujmú tri gotické tabuľové oltáre. Sú to: hlavný oltár sv. Mikuláša, oltár Panny Márie, oltár Božieho tela. Všetky vznikli okolo stredoveku.
Ako druhá najstaršia budova v meste je Pongrácovská kúria. Stoličné zasadnutie sa nepravidelne konali práve tu. Je tiež možné že sa tu konal súd s legendárnym zbojníkom Jurajom Jánošíkom. Slúžila k opevnenie Svätého Mikuláša.
Vysoký význam sa prikladá budove prvého Stoličného domu - Illešházyovská kúria. Je to prestavaný renesančný meštiansky dom. Od roku 1793 slúžila stoličným a súdnym zasadnutím. Od roku 1955 tu sídli mestské múzeum Janka Kráľa.
Múzeum Janka Kráľa nájdete na námestí osloboditeľov pod číslom 30. Ide o Straussovský dom. Postavený bol v 17. storočí v renesančnom štýle. Dokazuje vývoj a charakter meštianske architektúry.
Sídlom Liptovskej stolice sa stala budova župného domu. Tento stavali v rokoch 1778 - 1793 ako jednoposchodovú budovu v barokovom slohu. Neskôr bola prestavaná na klasicistický župný dom. Pri vchode je umiestnená plastika erbu Liptovskej župy.
Ďalším nemenej významnou stavbou je Jezuitský kláštor. Nesie barokovo-klasicistický charakter. Stojí od roku 1764. V roku 1779 budovu prestavali do súčasnej podoby. Kancelárie tu malo Likavsko-Hrádocké panstvo, neskôr župný súd. Pôsobilo tu ochotnícke divadlo G.F. Belopotockého. V súčastnosti je tu Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva a okresný archív.
Evanjelický kostol bol vystavaný v rokoch 1783 - 1785 v klasicistickom štýle s povolením panovníka Jozefa II. Neskôr bola pristavená veža s tromi zvony. Nájdete tu neskorobarokový oltár s plastikami Svätej trojice a apoštolov Jána a Matúša. Kostol a blízka fara sa stali miestom politického dejiska. Pôsobil tu Michal Miloslav Hodža - predné štúrovec. Založili tu spolok Tatrín a prvý politický program Slovákov - Žiadosti slovenského národa. Teraz je tu múzejná expozícia Tatrín a Žiadosti slovenského národa.
Štýlovú stavbou je ŽidovskáSynagóga v klasicistickom slohu. V 1906 ju prestavali a starý klasicistická exteriér sa spojil s novým, bohato zdobeným secesnom interiérom. Z pôvodného zariadenia sa zachovali len radové lavice. Za socializmu budova slúžila ako sklad a takto sa vnútorné vybavenie zničilo. Po roku 1990 sa začalo s rekonštrukciami. V súčasnosti je v lete sprístupnená verejnosti. Konajú sa tu kultúrne podujatia.
Budova Čierny orol patrí medzi veľmi významné v meste. Niekdajší zájazdový hostinec, v 19. storočí rozšírili o divadelné javisko. Zaznamenáva histirické okamihy dejín Slovenska. V roku 1830 tu Gašpar Fejérpataky - Belopotocký založil ochotnícke divadlo. Prvého mája 1918 sa tu konalo verejné zhromaždenie, ktoré požadovalo sociálne a občianske požiadavky. Vznikla tu myšlienka spoločného štátu Čechov a Slovákov. V súčastnosti tu nájdete knižnicu Gašpar Fejérpataky - Belopotockého a výstavná sieň Liptovského múzea - expozícia Poľovníctvo a rybárčenie v Liptove.
Architektonicky významnou je secesná budova Gymnázium M. M. Hodžu. Pôvodne to bola dvojkrídlové budova. Neskôr pristavali na severe ďalšie krídlo. Slúžila pre potreby maďarského gymnázia. Po vzniku Československa sa tu vyučuje po slovensky.
Veľmi starou stavbou zo stredoveku je Kaštieľ Vranovo v Palúdzke. Slúžila k opevnenie s vodnou priekopou. Cez zimu v roku 1713 tu väznili známeho zbojníka Juraja Jánošíka. V dnešných dobách tu bolo zriadené múzeum a však len do roku 1997.
Dominantou mestskej časti Okoličné je odpradávna Kostol sv. Petra z Alkantara. Postavili ho v rokoch 1476 - 1492. Ide o cennú gotickú pamiatku na Liptove. Veľký orgán vytvoril majster J. Tuček z Kutnej Hory. Súčasťou je niekdajší františkánsky kláštor. Vybavenie kostola pochádza z obdobia baroka, olejové obrazy pravdepodobne zo 17. storočia. Nachádza sa tu Múzeum L. Mattyasovszkého.
Múzeá a galérie:
- Múzeum Janka Kráľa - expozícia kapitoly z LM, Mikulášska mučiareň.
- Muzeálna expozícia Tatrín a Žiadosti slovenského národa v starej evanjelickej fare.
- Dom Rázusovcov - expozícia venovaná Martina Rázusa, Máriu Rázusová-Martáková a ich bratom.
- Synagóga - história mikulášskej židovskej komunity.
- NKP Čierny orol - dejiny poľovníctva a rybárstva na Liptove.
- Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva - expozícia kras a jaskyne Slovenska, fauna biotopov Slovenska.
- Múzeum L. Mattyasovszkého - gotický oltár, barokové liturgické predmety, obrazy, zaujímavosti napríklad historický krov.
- Liptovská galéria P. M. Bohúňa, tretí najstarší na slovenskom zobrazuje staré umenie, vývoj slovenských maliarstva v 19. storočí, výtvarné umenie 20. storočia, umelci 20. storočia.
- Centrum Kolomana Sokola - stála expozícia jeho 48 úspešných diel.
- Rumanský Art Centre - súkromná galéria akademických maliarov Rumanských.
- Galéria P & P Petráš - súkromná galéria otca a syna Petrášovcov.
Liptovský Hrádok - naše ubytovanie je vzdialené 10 km.
Národopisné múzeum je zriadené v renesančnom zámočku zo začiatku 14. storočia. Sídlil tu soľný úrad. V súčastnosti tu nájdeme Národopisné a ovčiarske múzeum Liptovský Hrádok. Veľká národopisná expozícia sa venuje ľudovému odevu, remeselným technikám. Môžete si tu pozrieť výstavu Úrad komorského prefekta Likavsko - hrádockého panstva.
Rímskokatolícky kostol Navštívenia Panny Márie v slohu Ľudovíta XVI. (Klasicistický sloh) postavili v roku 1790. Nachádza sa na Liptove aleji. V roku 1795 vymenili orgán. V kostolnej veži sa niekedy nachádzali štyri zvony. Niektoré cez prvú svetovú vojnu mobilizovali.
Hrádocké arborétum - je to vlastne botanická záhrada najvyššie položená v strednej Európe. Založil ho v roku 1777 Jan Xavier Girsík. Neskôr bolo podporované Horárska a lesnícku školou. V súčasnosti je v starostlivosti študentov Strednej lesníckej školy. Od r. 1982 je chránenou Národnou kultúrnou pamiatkou.
Ružomberok - naše ubytovanie je vzdialené 31 km.
Židovská synagóga z roku 1880 je v súčasnosti Národnou kultúrnou pamiatkou. V období vojen bola značne poškodená. Teraz slúži verejnosti na kultúrne a spoločenské akcie.
Mestská knižnica z roku 1903 nesie novobaroková štýl. Bola vybudovaná na účely slovenského banky.
Meštiansky pamätný dom Vavra Šrobára - ide o prejazdnou budovu v tvare písmena L z roku 1850. V rokoch 1899 - 1918 slúžila politikovi a prvému splnomocnenému ministrovi pre správu Slovenska.
Ľudová banka Ružomberok štýlovo nesie prvky viedenskej secesie od roku 1914, kedy banka odkúpila pôvodný dom.
Meštiansky pamätný dom rodiny Hudekovcov má zachované pôvodné prvky a konštrukciu z roku 1858. Postavili ho na mieste bývalej Kečketovskej kúrie. Rodina Houdekovcov bola známa politickú a publicistickú aktivitou.
Kultúrny dom Andreja Hlinku je v súčasnej dobe multifunkčné budova z roku 1929. Na financovanie výstavby sa podieľali americký Slováci, Ľudová banka a Andrej Hlinka. Pokladá sa za kultúrne centrum Ružomberka. Nájdete tu obchody, kino, hotel, telocvičňu, banku.
Mariánsky stĺp so sochou Immaculaty je situovaný na námestí. Vytvoril ho asi Alexander Belopotocký v roku 1858. Socha pochádza z konca 18. storočia. Je kamenná a pozlátená.
Radnica sa nachádza na námestí Andreja Hlinku. Začali ju stavať v roku 1895. Pri jej budovaní sa zrútila jedna časť a zahynulo pri tom päť robotníkov. Sídlili tu štátne inštitúcie a dnes je tu mestský úrad.
Kostol Sv. Ondreja sa nachádza vedľa radnice. Krstiteľnica sa zachovala pôvodná zo 16. storočia, kde je najstarší zvon na Liptove, uliaty v roku 1506. Pôvodný ranogotický kostol prestavali v duchu renesancie a neskôr baroka. Vnútri si môžete prezrieť umelecké diela. Pod južnej loďou je zriadené múzeum Andreja Hlinku.
Známe ružomberskej schodisko spájajú námestie s dolným mestom. Schodísk je šesť s 579 schody.
Múzeum Andreja Hlinku začali stavať v roku 1939. Skladá sa z dvoch častí, kaplnka a hrobky kde je busta s nerezovým krížom. Cez druhú svetovú vojnu lietadlo povstalcov zničilo objekt. Hlinkovej pozostatky preniesli na neznáme miesto.
Evanjelický kostol je v duchu moderny s prvkami rondokubizmu. Oltárny obraz vytvoril Peter Michal Bohúň. K sakrálnej stavbe patrí aj fara a ľudová škola.
Pomník sloboda Slovenský národa bol postavený Ladislavom Majerským po prvej svetovej vojne pri vzniku Československa. Zložité súsošie znázorňuje porobu slovenského národa a tiež jeho víťazstvo.
Budova bývalého okresného súdu bola komponovaná kombináciou klasického prístupu a prvky funkcionalizmu. Vnútri je átrium s pavlačami na poschodiach. Dnes tu sídli úrad práce.
Liptovské múzeum založili bratia Kurtiovci v roku 1912. Uchováva 190 000 predmetov. Pre verejnosť je prístupných sedem expozícií. Venuje sa aj kultúrno - výchovnej a vzdelávacej činnosti.
Kostol povýšenia sv. Kríža v Ružomberku patrí reholi jezuitov. Bol postavený začiatkom 19. storočia. Ide o sakrálnu stavbu v empírovom slohu umiestnenú na námestí A. Hlinku. Pri vchode sú k videniu sochy z dielne A. Belopotockého.
Kláštor piaristov bol postavený v roku 1735. Za neskorobarokovou budovou školského typu sa rozprestiera kláštorná záhrada.
Kaštieľ sv. Žofia pochádza z konca 14. storočia. Bol niekoľkokrát prestavaný, takže sa pôvodná stavba úplne nezachovala. Najstaršie detaily môžeme pozorovať zo 17. storočia. V terajšej dobe je súčasťou obchodného reťazca.
Ružomberskú kalváriu vybudovali v roku 1859. Pozostáva z kostola Povýšenia svätého Kríža a zo 14 zastavení krížovej cesty. Tu sú umiestnené maľované obrazy.
Kostol Panny Márie Ružencovej sa nachádza v Černovej. Postavili ho na mieste zhoreného kostola z roku 1802. V roku 1907 ho vysvätil za nepríjemných okolností keď miestne veriaci mali spor sa spišským biskupom. Uhorskí žandári vtedy zastrelili 15 ľudí. V súčastnosti je na miestnom cintoríne spomienkové miesto Pomník černovských Martýrov.
Lipová aleja zrejme vysadili v roku 1888. Tvorí ju 156 stromov. Je obľúbeným miestom na oddych. Spája námestí A. Hlinku, ktoré sa delia na dve časti.
Múzeá a galérie:
- Liptovské múzeum v Ružomberku
- Skautské múzeum